تقویت مصالح ساختمانی مفهوم جدیدی نیست. سازندگان قدیم موی اسب، ملات و کاه را در خشت‌ها فرو می‌کردند. سازندگان امروزی از الیاف شیشه، مصنوعی و فولادی در بتن برای افزایش استحکام و دوام استفاده می کنند. بیایید نگاهی به مزایای استفاده از الیاف فولادی در بتن بیندازیم.

بتن مسلح با الیاف فولادی چیست؟

بتن مسلح فولادی از الیاف کوتاه برای بهبود شکل پذیری و چقرمگی بتن و در نتیجه افزایش کشش و مقاومت خمشی استفاده می کند. انواع الیاف فولادی مورد استفاده در بتن می توانند از نظر اندازه متفاوت باشند، از الیاف میکرو که به کاهش ترک خوردگی کمک می کنند تا الیاف ماکرو بلندتر که شکل پذیری و استحکام را افزایش می دهند.

نوع الیاف و دوز آنها در بتن اغلب بهترین کاربرد مواد را تعیین می کند، چه برای کاربردهای تجاری یا مسکونی.

استفاده می کند

بتن تقویت شده با میکروالیاف را می توان برای پیاده روها، معابر، حاشیه خیابان ها و کف گاراژ و زیرزمین استفاده کرد. ریز فیبرها معمولاً از مواد مصنوعی مانند پلی استر، نایلون، اکریلیک، پلی اتیلن یا پلی پروپیلن تشکیل شده اند . از ترک خوردگی ناشی از انقباض پلاستیک در صورت عدم استحکام بتن جلوگیری می کند. در اولین ساعات پس از بتن ریزی اتفاق می افتد.

بتن با الیاف ماکرو مصنوعی عمدتاً در کاربردهای تجاری و صنعتی مانند کفپوش های تجاری، منهول ها و سپتیک تانک ها استفاده می شود.

از الیاف فولادی در بتن برای ساخت زمین های بازی، باند فرودگاه، جاده های دسترسی و انبارهای تجاری و صنعتی استفاده می شود.

مزایای

از زمانی که سازندگان باستانی شروع به اضافه کردن موی اسب به آجرهای گلی خود کردند، مزایای استفاده از بتن مسلح شده با فولاد افزایش یافته است. الیاف دوام دال را بهبود می بخشد و به جلوگیری از ترک خوردگی کمک می کند، اما این تنها مزیت استفاده از بتن مسلح برای پروژه بعدی شما نیست.

استفاده از الیاف فولادی به این معنی است که شما دال بتنی نازک تری دارید. این می تواند هزینه های ساخت و ساز را کاهش دهد و در عین حال اطمینان حاصل شود که دال متناسب با ابعاد پروژه است. لازم نیست نگران تنظیم اندازه های پروژه برای قرار دادن یک دال بتنی ضخیم باشید.

الیاف فولادی مخلوط با بتن

یکی از مهمترین مزایای الیاف فولادی مورد استفاده در بتن هزینه آن است. افزایش دوام به معنای کاهش هزینه های نگهداری است. علاوه بر این، استفاده از الیاف فولادی امکان قرارگیری اتصالات را آسان‌تر می‌کند، که ممکن است منجر به اتصالات کمتر شود و در کل هزینه‌های مصالح و ساخت و ساز را کاهش دهد.

هنگامی که از الیاف فولادی در بتن استفاده می شود، سطحی بادوام به دست می آید که در برابر ترک های ناشی از ضربه مقاوم است. در نتیجه، مشکلات کمتری را با سوراخ‌های خونریزی که می‌تواند یکپارچگی ساختاری را تضعیف کند، تجربه می‌کنید.

کار با الیاف فولادی در بتن: بهترین روش ها

این که آیا از بتن مسلح شده با فولاد برای ساخت دال بتنی، ساخت تونل یا ایجاد جاده های دسترسی استفاده می کنید، چند روش برتر وجود دارد که می خواهید دنبال کنید. در غیر این صورت، بتن شما ممکن است دچار ترک و سایر مشکلات ساختاری شود.

الیاف فولادی مورد استفاده در بتن می‌توانند پس از ترکیب سفت شوند، اما همچنان می‌توانید با کمک کمی مخلوط را به درون قالب‌ها جاری کنید. مخلوط غلیظ تر برای روان شدن به ارتعاشات نیاز دارد. در مواقعی که لازم است مخلوط الیاف فولادی- بتن دارای دسته/کار بهتری باشد (افزایش اسلامپ)، باید از افزودنی های فوق روان کننده استفاده شود. با توجه به استفاده، رکود متفاوت است. به عنوان مثال، در دال های روی زمین استفاده از ۴ تا ۵ اینچ رایج است.

چند دقیقه بیشتر به مخلوط فرصت دهید تا سفت شود. الیاف فولادی تخلیه آب اضافی از بتن مرطوب را کمی دشوارتر می کند. برای اطمینان از هیدراته ماندن بتن، افزودن ترکیب پخت نیز توصیه می شود. علاوه بر این، به جلوگیری از ترک خوردن کمک می کند.

اجازه دهید فولاد۳۶۹ در رفع نیازهای تقویتی بتن شما کمک کند

تقویت بتن با فولاد صرف نظر از پروژه یا کاربرد شما منطقی است. هیچ کس نمی خواهد با ترک خوردگی، شکستگی یا سوراخ هایی که سطح ناهمواری ایجاد می کنند مقابله کند.

هنگامی که برای شروع پروژه ساخت و ساز بعدی خود آماده شدید، با تیم فولاد۳۶۹ تماس بگیرید . ما محصولات و راه حل های مورد نیاز شما را داریم. امروز برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.