شرکت فولاد 369 ، فولاد369 ، foolad369

میلگرد: هر آنچه که باید در مورد تقویت بتن بدانید

ما اولین ایستگاه شما برای تمام نیازهای تهیه فولاد شما هستیم! سازه های فولادی، محصولات سیمی، محصولات تخت و غیره.

بتن که به دلیل دوام، سهولت استفاده و ویژگی‌های مقاومت در برابر آتش مشهور است، جزء اصلی پروژه‌های ساختمانی جهانی است.

با این حال، بتن به خودی خود یک عیب کشنده دارد – فوق العاده شکننده است و تحت هر نوع نیروی خاصی به سرعت می شکند.

میلگرد

به طور گسترده به عنوان میله تقویت کننده شناخته می شود.

در این مقاله دلیل لزوم آرماتور بندی و نحوه تقویت بتن با استفاده از میلگرد را توضیح خواهیم داد.

چرا بتن به میلگرد نیاز دارد؟در حالی که بتن از برخی جهات بسیار قوی است، دارای چند ضعف ویرانگر است. اما برای درک این نقاط ضعف، ابتدا باید انواع مختلف استرسی را که می‌توان بر روی اجسام وارد کرد، بشناسیم.

انواع بارهای مختلف که می توانند بر روی یک سازه اثر بگذارند

تنش فشاری

تنش فشاری نیرویی است که بر جسم وارد می شود و جسم را کوتاه یا فشرده می کند. به عنوان مثال، اگر یک فیل روی انگشت شما پا بگذارد، استرس فشاری را تجربه خواهید کرد.

تنش برشی

تنش برشی زمانی اتفاق می افتد که نیروها به صورت عمود بر یکدیگر اعمال شوند. اگر انگشتان خود را به هم قفل کنید و به سمت خود بکشید، استرس برشی را تجربه می کنید.

تنش کششی

تنش کششی نیرویی است که بر یک جسم وارد می شود که باعث طولانی شدن یا کشش آن جسم می شود. هنگامی که یک نوار لاستیکی را از هر دو انتها جدا می کنید، فشار کششی بر روی نوار لاستیکی وارد می کنید.

بتن تحت تنش فشاری و تنش برشی بسیار قوی است، اما در برابر استحکام کششی عملکرد ضعیفی دارد. در واقع مقاومت کششی بتن تنها حدود ۱۰-۱۵ درصد مقاومت فشاری آن است.

میلگرد ۱۲ متری در کارگاه ساختمانی

از میلگرد برای تقویت بتن با ایجاد یک ماده مرکب استفاده می شود.

این میله ها در طول ها و ضخامت های مختلفی وجود دارند و معمولاً دارای برجستگی ها یا برجستگی هایی هستند که به خوبی با بتن چسبانده می شوند.

میلگرد معمولا از فولاد ساخته می شود. فولاد بسیار قوی است و در دماهای تغییر تقریباً به همان سرعت بتن منبسط و منقبض می شود.

میلگرد برای بتن چه کار می کند؟

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، بتن تنش فشاری را به خوبی تحمل می کند اما در برابر استحکام کششی ضعیف عمل می کند.

ثابت می کند که این یک مشکل است زیرا تقریباً هر ساختاری بیش از یک نیروی وارد بر آن را تجربه می کند.

ب عنوان مثال … پرتو کلاسیک

هنگامی که یک تیر در بالا تنش فشاری را تجربه می کند، خم می شود.

و هنگامی که یک تیر در اثر تنش فشاری در بالا خم می شود، پایین تیر کشیده می شود.

این بدان معناست که قسمت پایینی پرتو تنش کششی را تجربه می کند.

تنش در مقابل فشرده سازی

بنابراین، از آنجایی که بتن با تنش کششی خوب عمل نمی کند، همیشه به تنهایی یک ماده سازه ای عالی نمی سازد.

اما وقتی میلگرد را اضافه می کنیم، دو اتفاق می افتد.

اول: وقتی میلگرد در بتن قرار می گیرد، یک ماده مرکب ایجاد می کند. بتن در برابر تنش فشاری محافظت می کند و میلگرد در برابر تنش کششی محافظت می کند. این ماده کامپوزیت بسیار قوی است.

در واقع، بتن شامل میلگرد دارای نقطه شکست تقریباً دو برابر بتن بدون میلگرد است.

دوم: زمانی که میلگرد در بتن قرار می گیرد، قبل از اینکه بتن کاملاً از هم جدا شود، علائم هشدار دهنده می دهد.

بتن بدون میلگرد شکننده محسوب می شود. با افزایش فشار بر روی بتن خالص، به طور ناگهانی بدون هشدار می شکند.

از سوی دیگر، بتن هایی که شامل میلگرد می شوند، شکل پذیر محسوب می شوند. این بدان معناست که با افزایش فشار، شکاف ها و ترک های کوچکی در بتن ایجاد می شود.

این از دو جهت مثبت است:

بتن حاوی میلگرد حتی با ترک های کوچک نیز محکم می ماند

قبل از از بین رفتن کامل بتن یک سیگنال هشدار وجود دارد.

میلگرد ترکیب شده با بتن برای ایجاد یک ماده مرکب قوی

چه زمانی میلگرد ضروری است؟

سطوح بتنی که از کامیون های بزرگ، ماشین آلات سنگین یا تردد ثابت پشتیبانی می کنند، نیاز به تقویت میلگرد بتنی دارند و هر بتن سازه ای، مانند دیوارهای ساختمان ها، قطعاً باید شامل میلگرد باشد.

آیا هر کار بتن به میلگرد نیاز دارد؟

لازم نیست.

اگر در حال ریختن یک راهروی بتنی به عنوان مکانی برای پارک مینی ون خانوادگی خود هستید، آرماتورهای سنگین با استفاده از میلگرد ممکن است زیاد باشد.

۷ نوع اصلی میلگرد

همانطور که قبلاً بحث کردیم، مش سیم جوشی نوعی میلگرد ایده آل برای کاربردهای خاص است.

شاید از خود بپرسید: آیا انواع دیگری از میلگرد وجود دارد که برای شرایط خاص ایده آل باشد؟

بله، وجود دارد!

در اینجا برخی از انواع مختلف میلگرد که ممکن است بخواهید از آن استفاده کنید، آورده شده است.

میلگرد کربن فولادی

این رایج ترین نوع میلگرد است و گاهی اوقات از آن به عنوان “میله سیاه” یاد می شود. فوق العاده همه کاره است اما راحت تر از انواع دیگر خورده می شود. این امر آن را برای مناطقی که در معرض رطوبت بالا هستند یا در سازه هایی که اغلب در معرض آب هستند، ایده آل نیست.

شبکه سیمی جوش داده شده

مش سیم جوش داده شده (WWM) از مجموعه ای از سیم های فولادی که در زوایای قائمه چیده شده اند ساخته شده و در تمام گذرگاه های سیم فولادی به صورت الکتریکی جوش داده شده است.

در دال های دال روی زمین که زمین به خوبی متراکم شده است مفید است. ساخت سنگین تری از پارچه سیم جوش داده شده را می توان در دیوارها و دال های کف سازه ای استفاده کرد. این معمولا در روسازی جاده ها، لوله های باکس، سازه های زهکشی و کانال های بتنی کوچک استفاده می شود.

میلگرد پلیمری تقویت شده با الیاف شیشه (GFRP).

مانند فیبر کربن، میلگردهای GFRP هرگز تحت هیچ شرایطی خورده نمی شوند. اما این ویژگی هزینه قابل توجهی دارد. این میلگردها می توانند ده برابر هزینه میلگردهای با روکش اپوکسی کار کنند!

با این حال، میلگردهای GFRP به دلیل مزایای آن نسبت به میلگردهای فولادی سنتی، از جمله مقاومت در برابر خوردگی، وزن سبک تر، استحکام کششی بالا و نصب آسان، راه حلی به عنوان یک پیشرفت بزرگ در فناوری بتن تقویت شده تایید شده است. این ویژگی ها آن را به گزینه ای مناسب برای استفاده در سازه های بتنی در محیط های سخت مانند پل ها، تونل ها، سازه های دریایی و تاسیسات صنعتی تبدیل می کند.

میلگرد با روکش اپوکسی

میلگردهای با روکش اپوکسی به سادگی میلگردهایی هستند که با لایه نازکی از اپوکسی روکش شده اند. این باعث می شود تا ۱۷۰۰ برابر بیشتر از میلگردهای فولاد کربنی استاندارد در برابر خوردگی مقاوم باشند. در نتیجه، اغلب در مناطقی که با آب نمک در تماس هستند یا در جایی که مشکل خوردگی قریب الوقوع است استفاده می شود.

 

رابرت کاپوتو یافته ها و تحقیقات بزرگی را در مورد موضوع بحث برانگیز میلگرد با پوشش اپوکسی و اثربخشی آن در محافظت در برابر خوردگی در این مقاله در اینجا پوشش می دهد.

میلگرد گالوانیزه

میلگردهای گالوانیزه ۴۰ برابر بیشتر از میلگردهای فولادی کربنی در برابر خوردگی مقاوم هستند و نسبت به میلگردهای با روکش اپوکسی آسیب بسیار سخت تری دارند.

اگر به چیزی کمتر مستعد خوردگی نیاز دارید، این یک جایگزین عالی برای میلگردهای با روکش اپوکسی است.

متأسفانه میلگرد گالوانیزه حدود ۴۰ درصد گرانتر از میلگرد با روکش اپوکسی است.

میلگرد استنلس استیل

میلگرد فولادی ضد زنگ بسیار گران است – حدود هشت برابر قیمت میلگرد با روکش اپوکسی.

اما برای کسانی که دلیلی برای استفاده از آن دارند، میلگردهای فولادی ضد زنگ ۱۵۰۰ برابر بیشتر از میلگردهای سیاه در برابر خوردگی مقاوم هستند. میلگردهای فولادی ضد زنگ را نیز می توان در مزرعه خم کرد که بسیار راحت است.

میلگرد اروپایی

مزیت میلگرد اروپایی قیمت پایین آن است. میلگرد اروپایی عمدتاً از منگنز ساخته شده است که باعث می شود آن را ارزان و آسان خم کنید.

این انعطاف‌پذیری کار با میلگرد اروپایی را آسان می‌کند، اما عموماً برای مناطقی که دچار زلزله می‌شوند یا برای پروژه‌هایی که نیاز به یکپارچگی ساختاری قابل توجهی از میلگرد آن دارند، توصیه نمی‌شود.

انتخاب اندازه مناسب میلگرد

میلگردهای فولادی در اندازه ها، درجه ها و انواع مختلفی برای پشتیبانی از انواع سازه ها وجود دارد. اندازه های استاندارد میلگرد می تواند بسته به کشور متفاوت باشد – اندازه متریک و اندازه امپراتوری.

میلگردها در استرالیا معمولا در قطرهای مختلف از جمله ۶ میلی متر، ۱۰ میلی متر، ۱۲ میلی متر، ۱۶ میلی متر، ۲۰ میلی متر، ۲۴ میلی متر، ۲۸ میلی متر، ۳۲ میلی متر و ۳۶ میلی متر در دسترس هستند.

اکثر تامین کنندگان مانند Instant Steel Solutions دارای طول های ۶ متری، ۹ متری، ۱۲ متری، ۱۶ متری و ۲۰ متری هستند.

به بیان ساده، اندازه میلگردی که برای یک کار خاص استفاده می کنید، به میزان استحکام مورد نیاز شما بستگی دارد. هنگامی که به استحکام بیشتری نیاز دارید، از قطعات بزرگتر میلگرد استفاده خواهید کرد.

همیشه خوب است که با مهندسان سازه یا متخصصان با تجربه ای که می توانند نیازهای خاص پروژه شما را ارزیابی کنند، مشورت کنید. تخصص آنها می تواند به شما در تصمیم گیری آگاهانه در مورد اندازه و محل میلگرد کمک کند.

ریختن بتن

نحوه قرار دادن میلگرد در بتن

هنگامی که نوع و اندازه میلگرد مورد نیاز خود را شناختید، وقت آن است که آن را در بتن قرار دهید!

هیچ فرمول ساده ای برای قرار دادن صحیح میلگرد وجود ندارد. خیلی به متغیرهای ساخت خاص شما بستگی دارد. مثلاً چه مقدار نیرو به بتن وارد خواهد شد؟ آیا بتن در طول فصول یخ زده و ذوب می شود؟

اگر در اطراف خانه خود یک بارگیری ساده انجام می دهید، با پیمانکار بتن محلی خود در مورد نحوه قرار دادن میلگرد صحبت کنید.

وقتی صحبت از بارهای تجاری بزرگتر می شود، مشخصات میلگرد باید در نقشه ها به تفصیل ذکر شود. یک مهندس با دقت متوجه شده است که دقیقاً چه مقدار میلگرد مورد نیاز است و چگونه باید فاصله بین آنها باشد، بنابراین دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید.

باید در مورد نحوه قرارگیری میلگرد فکر و دقت کرد وگرنه یکپارچگی ساختاری بتن به خطر می افتد.

به عنوان مثال، اگر مهندس خواستار میلگردهایی است که هر ۴ اینچ فاصله دارند، باید به ازای هر ۱۲ اینچ قالب، سه میلگرد قرار دهید.

اگر میله‌های فولادی کمی شلخته باشد و میله‌ها را در فاصله ۵ اینچی به جای ۴ اینچی قرار دهد، استحکام محصول را می‌توان تا ۲۰ درصد کاهش داد!

برش و خم شدن میلگرد

ممکن است دقیقاً بدانید که میلگردهایتان چقدر از هم فاصله دارند، اما اگر میلگردهای شما خیلی بلند باشند چه؟ یا اگر ساختار شما به میلگرد خمیده نیاز داشته باشد چه؟

برخی از میلگردها از قبل خم می شوند، اما به طور کلی، ممکن است لازم باشد میلگرد را برش داده و خم کنید تا بتوانید آن را به درستی قرار دهید.

توجه: در ASPAC ALLIANCE STEELS SDN BHD، میلگردهای CTL (برش به طول) و C&B (برش و خم) را با حداقل تا صفر هدر رفتن ارائه می دهیم.

اگر ابزار مناسبی دارید، برش و خم کردن میلگرد آسان است.

ابتدا اجازه دهید در مورد برش میلگرد صحبت کنیم. ابزارهای مختلفی برای این کار وجود دارد.

اگر میلگرد به اندازه کافی نازک باشد و اگر مقدار زیادی برش نمی زنید، اره برقی یا برش پیچ گزینه خوبی است. اگر کار با اندازه قابل توجهی انجام می دهید، یک برش زاویه با چرخ برش کار بسیار خوبی را انجام می دهد.

میلگرد خمشی

با تمام ابزارهای ذکر شده، مهم است که توجه داشته باشید که لازم نیست کل میلگرد را برش دهید. فقط باید نصف آن را برش دهید و به راحتی می توانید آن را از وسط نصف کنید.

از این هک کوچک استفاده کنید، و در نهایت در زمان خود صرفه جویی خواهید کرد!

گاهی اوقات، میلگرد نیز نیاز به بسته شدن دارد. اگر می‌خواهید درباره بستن میلگرد اطلاعات بیشتری کسب کنید، صحبت با پیمانکار محلی محل بسیار خوبی برای شروع است.

یادداشت پایانی

بتن یک ماده ضروری در ساخت و ساز است. با این حال، بدون میلگرد، بتن مقدار زیادی از ارزش خود را از دست می دهد.

میلگرد و بتن

همانطور که همه ما می دانیم، اندازه مهم است.

به ویژه در انتخاب اندازه مناسب میلگرد برای برآوردن نیازهای پروژه شما.

اگر به دنبال عرضه ثابت میلگرد در منطقه آسیا-اقیانوسیه هستید، لطفاً به ما پیامی را ارسال کنید تا در مورد چگونگی رفع نیازهای شما صحبت کنیم.

امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید و در مقاله بعدی شما را خواهیم دید!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *