اگر تا به حال انبوهی از میلگردهای آماده برای استفاده در یک پروژه ساختمانی را دیده باشید، ممکن است متوجه شده باشید که زنگ زده به نظر می رسد. میلگرد زنگ زده ممکن است مشکلی به نظر برسد زیرا زنگ زدگی معمولاً نشان می دهد که فلز در اثر خوردگی ضعیف شده است. با این حال، زنگ زدگی میلگرد لزوماً یک مسئله نیست و بسته به نوع زنگ زدگی می تواند در واقع یک مزیت باشد.

مروری سریع بر میلگرد

میلگرد مخفف “نوار تقویت کننده” است. از فولاد ساخته شده و برای افزایش مقاومت و دوام سازه های تولیدی در بتن تعبیه شده است. با گذشت زمان، بتن خالص متلاشی و تحلیل می‌رود، اما میلگرد به حفظ فرم خود کمک می‌کند و از ایجاد ترک‌ها و ریزش کل سازه جلوگیری می‌کند.

میلگردهای ساخته شده در سطوح مختلف مقاومت یا درجات مختلف وجود دارد. بر حسب کیلوپوند بر اینچ مربع – یا KSI – عیار میلگرد نشان می دهد که چقدر عملکرد دارد. میلگرد انواع مختلفی دارد که فولاد کربنی رایج ترین آنهاست.

برای شرایطی که خوردگی ممکن است خطر خاصی ایجاد کند، میلگرد مقاوم در برابر زنگ زدگی ساخته شده از فولاد گالوانیزه، فولاد ضد زنگ و فولاد با پوشش اپوکسی موجود است. پلیمر تقویت شده با الیاف شیشه جایگزین دیگری است که به دلیل استحکام کششی بالا محبوب شده است.

آیا میلگرد زنگ می زند؟

بله، میلگرد زنگ می‌زند، اما بیشتر چیزی که «زنگ» نامیده می‌شود، در واقع به عنوان «مقیاس آسیاب» شناخته می‌شود. از آن به عنوان مقیاس آسیاب یاد می شود زیرا پس از خروج از آسیابی که در آن ساخته شده است، روی سطح میلگرد وجود دارد.

مقیاس آسیاب، با وجود ظاهر آن، یک لایه محافظ است. با این حال، این لایه می تواند مختل شود و منجر به تجربه میلگرد واقعی زنگ زدگی شود.

میلگرد فولادی زنگ زده

چه عواملی باعث زنگ زدگی میلگرد می شود؟

دو عامل اصلی در زنگ زدگی میلگرد وجود دارد. اینها هستند:

باران

باران می تواند لایه میلگرد در مقیاس آسیاب را قبل از چیدن آن بشوید. یکی دیگر از مشکلات ناشی از باران این است که لایه بیرونی میلگرد در حال شسته شدن می تواند بتن را هنگام ریختن روی سازه لکه دار کند.

آب نمک

هنگام بحث در مورد دوام استفاده از میلگرد زنگ‌زده، بدانید که خوردگی آب شور باعث ایجاد مقادیر مخرب زنگ می‌شود که ممکن است میلگرد را غیرقابل استفاده کند. می توان خوردگی سطحی ناشی از قرار گرفتن در معرض آب شور را با آب پر فشار حذف کرد، اما میلگردهای خورده شده شدید باید جایگزین شوند.

آیا می توان از میلگرد زنگ زده در بتن استفاده کرد؟

استفاده از میلگرد “زنگ زده” که در مقیاس آسیاب پوشش داده شده است و واقعاً زنگ زده نیست، کاملاً خوب است. حتی نشان داده شده است که مقیاس آسیاب باعث بهبود چسبندگی بین میلگرد و بتن می شود.

بخش ۱۲ ASTM A 615-96a، ” مشخصات استاندارد برای میلگردهای فولادی بیلت تغییر شکل یافته و ساده برای تقویت بتن ” به صراحت بیان می کند که زنگ زدگی دلیلی برای رد یک قطعه میلگرد نیست تا زمانی که در غیر این صورت با مشخصات ASTM مطابقت داشته باشد.

وقتی میلگرد زنگ زده می تواند مشکل ساز شود

با توجه به شرایط خاص، میلگرد زنگ زده می تواند مشکل ساز باشد.

ابتدا میلگرد باید در معرض عناصر خورنده قرار گیرد. شاید بتن اطراف میلگرد ترک خورده و آب شور راه خود را به فولاد در معرض دید باز کرده است. نمک جاده و آب دریا می توانند یون کلرید کافی را فراهم کنند. با این حال، میلگرد فولادی می تواند تحت تأثیر قرار گیرد حتی اگر بتن کامل باقی بماند.

خوردگی فولاد چند مشکل ایجاد می کند. اولاً، هر چه فولاد بیشتر زنگ بزند، ضعیف تر می شود زیرا فلز با پولک و پودر جایگزین می شود. دوم، فولاد زنگ زده منبسط می شود.

همانطور که فولاد منبسط می شود، فشار بیشتری بر بتن اطراف در فرآیندی به نام “جک زدن اکسید” وارد می کند. این فرآیند باعث می‌شود بتن سریع‌تر از آنچه در غیر این صورت بود شکست بخورد.

فولاد۳۶۹ تامین کننده مورد اعتماد شما میلگرد است

فولاد ۳۶۹ میلگردهای با کیفیت بالا را برای پروژه های مختلف مانند جاده ها، ساختمان ها، پایه های توربین بادی و استخرها به مشتریان در سراسر جهان عرضه می کند. میلگردی که ما ارائه می کنیم در اشکال و اندازه های مختلفی وجود دارد:

  • میلگرد خم شده
  • برش میلگرد
  • پین میلگرد
  • رکاب
  • رولپلاک

مشتریان ما از میلگردهای ساخته شده ما انتظار دقت دارند و ما مطابق مشخصات دقیق آنها را تحویل می دهیم. شما می توانید میلگرد ما را به صورت کلاف یا طول مستقیم تا ۶۰ فوت سفارش دهید.

برای مصالح ساختمانی پایدار می توانید روی ما حساب کنید . ما با یکی از کمترین انتشار دی اکسید کربن در هر تن از تولیدکنندگان فولاد در سراسر جهان کار می کنیم! هنگامی که شما آماده ساخت هستید، ما آماده ایم که آن را تقویت کنیم.